V „Afrike“ nemusí byť až tak horúco

Posledný marcový piatkový večer patril opäť putovaniu po exotických krajinách. Tentokrát nešlo však len o jednu krajinu, ako sme na to zvyknutí, ale hneď o niekoľko.

Tvorivý tím A+N+K+J+B si vzal na mušku pôstnu aktivitu Tehličku pre misie a v duchu pomáhania pozval na diskusiu Mariána Bzuča Záhradníka, Tomáša Zachara a Lenku Adamčíkovú Kostolanskú. Všetkých troch spája ich ročná dobrovoľnícka misijná skúsenosť: Bzučo v Juhoafrickej republike, Tomáš bol v Južnom Sudáne a Lenka v krajine Inkov v Peru.

Ako spomenul Bzučo: „pre mňa mala Afrika klímu ako poznáme v Taliansku, takže nie vždy to musí byť ako v našich predstavách“. Preto možno bolo niektorým v Kaťáku aj chladnejšie. Tomáš ten na druhej strane zažil Afriku v tej známej „klasike“: chudoba, hlad, veľmi teplo a choroby. Na druhej strane aj ochota podeliť sa aj s tým posledným, čo ľudia majú a takmer všadeprítomná hudba a tanec. Lenka priniesla svoje zážitky nielen z  horských oblastí Ánd, ale aj z pralesa a púšte, kam sa dostala v rámci svojej misie. Svoje zážitky spísala v knihe Misia Peru, ktorú mladým predstavila.

Aby sa len nesedelo a nepočúvalo, večer spestrili akčné „smetiskové“ hry. Ale najväčší úspech malo trochu pozmenené Ubongo. Tvorcovia piatkových večerov sa rozhodli vyzbieraný dobrovoľný príspevok z akcie venovať na tohtoročnú Tehličku. Kam pocestujeme o mesiac, necháme sa prekvapiť.

(Ján Drgoň SDB)