Sme rehoľná rodina, ktorej poslaním je preukazovať preventívnu Božiu lásku predovšetkým mladým ľuďom a pomáhať im v ich integrálnom rozvoji. Sme ženskou vetvou saleziánskej kongregácie, ktorú založil sv. Ján Bosco v Taliansku. Dnes pracujeme na 5 kontinentoch v 1380 domoch, je nás takmer 12 000 sestier. V slovenskej provincií je nás 89 v 16 komunitách. Na život si zarábame prácou vlastných rúk, nie sme ani firma, ani rozpočtová organizácia.

Venujeme sa deťom a mladým, prednostne dievčatám v mládežníckych strediskách, školách, centrách voľného času… Charakterizuje nás rodinný duch – naše výchovné bohatstvo, ktoré sme prijali od sv. Jána Bosca a sv. Márie Dominiky Mazzarellovej. Náš inštitút vznikol v 19. storočí v severotalianskom mestečku Mornese na pozadí veľkých spoločenských zmien vyvolaných najmä priemyselnou revolúciou.

(zdroj: www.salezianky.sk)


Komunita v Dubnici nad Váhom:

 Daniela Šušová FMA, direktorka komunity

Pochádzam z Liptova, z dedinky medzi horami Hubová. Hoc som nikdy nebola študijný typ, chodila som do školy dlho…na priemyslovku textilnú, zdravotnú, teológiu i sociálnu prácu… Mojim detským snom bolo mať 10 detí a robiť v Detskom domove, čo mi Pán až po okraj splnil. Dvanásť rokov som pracovala v našom Centre pre deti a rodinu Dominika v Rožňave, ktorého kapacita je 10 detí. Keď som v roku 1999 zložila prvé sľuby, mojim prvým pôsobením bola Dubnica nad Váhom, učila som v Nemšovej, v Dubnici nad Váhom na III. ZŠ i učilišti, aj na školách v Novej Dubnici, takže vďaka tomu som sa na návrat po 18 rokoch tešila, že sa s mojimi známymi znovu stretnem. Teraz pracujem v SCVČ Laura a pomaly vnikám do novej reality a spoznávam ľudí.


Nikola Mihalčinová FMA

Bardejov! Tam sa nejako všetko začalo. Narodila som sa v historickom meste, ako deti sme objavovali spolu s kamarátmi mnohé kopce po okolí, stavali stromové domčeky, hrávali sa sídliskové hry (vybíjaná a bejzbal). Vo voľnom čase som veľa čítala, tvorila kreatívne veci a venovala sa umeniu. Popritom som sa dostala až k saleziánom. Prišli stretká, akcie, kurzy. Ten čas šiel veľmi rýchlo a nastalo obdobie animátorstva a umeleckej školy, vysoká škola v Bratislave, tak VIDES cez menšie misijné skúsenosti a potom som prešla formáciou v Taliansku (Turín, Rím). Táto formačná skúsenosť ma pripravila na zasvätený život. Naše saleziánske korene ma obohatili a teraz začínam ako sestra saleziánka v Dubnici


Andrea Badíková FMA

Moje rodné mesto je Dubnica nad Váhom a po 5-tich rokoch sa sem opäť vraciam. Som Bohu vďačná za rodinu, priateľov a všetky krásne a ťažké veci, ktoré som v živote mohla prežiť. Mám rada šport, pobyt v prírode, stretnutia s priateľmi len tak pri dobrej káve a rada si pozriem dobrý film. Vo svojej pedagogickej práci obľubujem školské prostredie a Boh mi splnil sen učiť všetky vekové kategórie od MŠ až po SŠ. Verím, že si ma Pán použije na dobro v tomto meste.


Lamiya Jalilová FMA

Čaute, ja som sestra Lamiya. Áno, áno v mojom mene je aj mäkké aj tvrdé i. Mám 27 rokov. Som 2 roky šťastná sestra salezianka. Pochádzam z Azerbajdžanu z hlavne mesta Baku. Na Slovensku som už 8,5 roka. Slovenčina mi celkom ide ale predsa občas zbadáte chýbyčky krásy. Mám rada šport, v podstate každý. Rada sa vozim na kolobežke a natáčam videjka.


Andrea Miklovičová FMA
Moje rodné mesto Trnava má s Dubnicou spoločné hlboké saleziánske korene a historickú mariánsku úctu. V predošlej komunite v Petržalke som pomáhala s vecami okolo domácnosti a chodu provinciálneho domu. Najkrajšou skúsenosťou za tých sedem rokov bolo, keď sme organizovali oslavy 80.výročia príchodu saleziánok na Slovensko. Mojou úlohou bolo namaľovať obrazy, ktoré by tematicky vystihovali príbehy našich sestier v minulosti aj súčasnosti. Dala som dokopy vyše 30 plátien a sú k nahliadnutiu na https://salezianky80.blogspot.com. V súčasnosti pracujem v SCVČ Laura, kde mám krúžky, stretká a snažím sa zásobovať weby článkami o nás.


Ponúkame Vám zopár fotografií zo strediska: