Ako sme si išli pre sr. Niku do Turína

FOTOREPORTÁŽ

Pozývame vás vydať sa spolu s nami a našimi fotkami na cestu do Turína, kde 29.júla naša novicka Nikola Mihalčinová zložila prvé rehoľné sľuby a my sme mali tú česť odviezť si ju so sebou do Dubnice, kde strávi prvé roky jej zasväteného života.

Vyrážame z provinciálneho domu v Petržalke v piatok 28. júla skoro ráno – ešte za tmy. Smer – letisko M.R. Štefánika.

Atmosféra v taxíku je vytešená – aj keď ešte napoly spíme.

Pred odletom sa fotím so „šéfkou zájazdu“, sr. Mirkou Tarajovou našou provinciálnou vikárkou. Spolu nás letí 17 – vrátane Nikiných rodičov a starkého – ktorí sú v zábere práve za nami.

Toľko sestier v jednom lietadle – bola to celkom atrakcia pre našich spolucestujúcich.

Najprv sme leteli v takejto šľahačke….

… ale nad Alpami sa našťastie mraky rozostúpili a mohli sme obdivovať majestátne horské masívy.

Turínskymi ulicami… sme sa stále viac blížili k nášmu cieľu: na Valdocco.

Naše srdcia vyzváňali od radosti – spolu s poludňajšími zvonmi don Boscovej baziliky Panny Márie Pomocnice. Cítili sme sa, akoby sme konečne prišli domov – tam, kde začalo naše dielo a vlastne aj každé saleziánske povolanie.

Na nádvorí Valdocca sme stretli našu Lamiyu, ktorá tu strávila uplynulý mesiac prípravou na svoje večné sľuby. Spolu s ňou tu bola aj sr. Mery Gregová… a toho kňaza naľavo nikomu hádam netreba predstavovať. :-) Také jedinečné stretnutie treba osláviť – ako inak pravou talianskou zmrzlinou.

V sobotu ráno sa bazilika naplnila na slávnosť skladania sľubov troch talianskych noviciek, jednej Maďarky a našej Niky.

Hlavným celebrantom bol don Stefano Martoglio, SDB, generálny vikár saleziánov.

Prvé čítanie z knihy Deuteronómium: Počuj, Izrael, Pán je náš Boh, Pán jediný… veľmi dbaj na to, aby si nezabudol na Pána…

Krásne dvojhlasne zaspievaný žalm 61: Iba v Bohu je moja spása

Druhé čítanie z listu Filipanom predniesla naša sr. Rózka Mrenová v slovenčine. Bol to silný okamih, keď sa bazilikou niesli slová v našej reči: Všetko pokladám za stratu pre vznešenosť poznania Krista Ježiša…

Evanjelium podľa sv. Matúša: …Nebuďte ustarostení…Hľadajte najprv Božie kráľovsvo a jeho spravodlivosť a všetko ostatné dostanete navyše…

Dôležitý moment pre našu Niku: skladanie sľubov – kto pozeral slávnosť priamom prenose na youtube – vie, že sa formula sľubov odznela v taliančine aj v rodnej reči neoprofesiek. (Záznam zo slávnosti sa dá stále násjsť na tomto linku: IN DIRETTA STREAMING – PRIME PROFESSIONI – Figlie di Maria Ausiliatrice Piemonte e Valle d’Aosta (fmapiemonte.it))

Na záver sv. omše nové sestry symbolicky odniesli horiace sviece k pozostatkom našich zakladateľov: k don Boscovi a matke Mazzarellovej

Slávnosť pokračovala pohostením – nechýbalo ani krájanie torty – na foto sú nové sestry s generálnou predstavenou sr. Chiarou Cazzuola, FMA.

Fotka novej sestry so svojou prvou direktorkou – našou sr. Dankou.

… a ešte malý kultúrno-zábavný program.

Potom už nastalo lúčenie a balenie a cesta na Slovensko. Napriek meškajúcim lietadlám sme nadránom v zostave Danka, Andy, Lamiya a Nika dorazili do Dubnice. Už nám chýba iba sr. Aďa Badíková, aby sme v novej zostave odštartovali ďalší rok v našej komunite.

Foto: archív sestier saleziánok

Text: sr. Andrea Miklovičová, FMA