Odvážni miništranti putovali do Šaštína

Na 12. ročníku celoslovenskej púte miništrantov PUMIN nechýbali ani Dubničania, ktorých zostava bola obohatená aj o jednu mamku, sestru, ocka a saleziána-kňaza.

Dobrodružstvo začalo už na parkovisku, kde z 9-miestneho auta tiekla nejaká kvapalina. Bol to pokazený chladič a veľké auto muselo zostať doma. Panna Mária si ochránila svojich pútnikov, aby sa auto nepokazilo cestou a tiež zariadila, aby sa všetci zmestili, keďže niekoľkí sa odhlásili iba na poslednú chvíľu!

Púť odštartovala koncertom bratov pavlínov, ktorí spravujú Národnú Baziliku Sedemsbolestnej Panny Márie a príhovorom dona Jozefa Luscoňa SDB, ktorý predstavil motto tohtoročnej púte Misia ODVAHA. Menších miništrantov si don Jozef zobral so sebou do Baziliky a starším sa zatiaľ v rôznych zaujímavých workshopoch venovali profesionáli z odvážnych povolaní: hasič, vojak, policajt, sociálni pracovníci s Rómami a bezdomovcami.

Srdcom stretnutia bola slávnostná sv. omša, ktorej predsedal trnavský arcibiskup Ján Orosch. Otec biskup spomenul, že ešte nikdy nemal na sv. omši toľko miništrantov a povzbudil chlapcov k odvážnemu svedectvu, lebo práve z miništrantov vyrástli mnohé osobnosti. Veľký zážitok mal z liturgie aj náš Dário, ktorý bol hlavným turiferom.

Po požehnaní vyšli všetci vymrznutí pred Baziliku, kde sa na slniečku odfotili a utekali na skvelý obed pripravený cateringovou firmou brata nášho saleziána Janka Drgoňa.

Nasledovali súťaže po stanoviskách, skákanie na nafukovacom hrade a bláznenie v nafukovacej guli. Chlapci vytvorili futbalový tím a zapojili sa do turnaja, v ktorom vyhrali všetky zápasy v skupine, ale finále si zahrajú asi až o rok, keďže času bolo málo a všetci už museli bežať do Baziliky na záverečnú adoráciu. Po chvíľke ticha pred Najsvätejšou Sviatosťou sa najmladší účastník dubnickej výpravy opýtal, či ten diakon pred oltárom nezaspal…

Plný zážitkov a s túžbou prísť o rok zas nasadli Dubničania do áut a vydali sa na cestu domov. Vzali to „skratkou“ cez Trnavu, kde si dali chutnú zmrzlinu a pokračovali ďalej. Čo sa dialo v autách si budú všetci ešte dlho pamätať, ale nikomu o tom nesmú hovoriť.

(text: don Štello SDB; foto: Ľudmila Machová)