Kadiaľ sa mám vydať?

„Kadiaľ sa mám vydať?“ „To záleží na tom, kam chceš dôjsť“, povedal Kocúr. „Je mi to dosť jedno…“, povedala Alenka. „Potom je jedno, kadiaľ pôjdeš“, povedal Kocúr. (Z knihy Alenka v ríši divov)

Alenka z úryvku nemala pevne stanovený cieľ, ale približne 40 mladých z celého Slovenska, ktorí sa v dňoch 21.10-23.10. 2016 vybrali do Liptovskej  Štiavnice, áno. Pýtate sa, aký? Nuž, v prvom rade ten, že všetci títo mladí sú nadšení myšlienkou misií a rozhodnutí robiť niečo viac. Stretli sa, aby sa počas víkendu formovali na 1. VIDES stretku s názvom – Dobrovoľník –človek.

img_6273 Piatkový večer sa začal príchodom a ubytovaním všetkých zúčastnených v útulnom a peknom domčeku s názvom Carmagnola. A potom, keďže sa tu stretli staré známe, ale aj nové neokukané tváre, pokračoval program rôznymi zoznamovačkami a aktivitami na vytvorenie tej správnej videsáckej atmosféry.

Ako už bolo vyššie spomenuté – tento víkend niesol názov Dobrovoľník – človek, takže sobotňajší program bol zameraný už konkrétne na jednotlivcov, na to po AKEJ CESTE a KAM  kráčam ja osobne. Väčšina dňa sa niesla v duchu blokových prednášok, ale nemajte obavy, že to vyzeralo ako na nudnej hodine v škole. Všetko bolo robené interaktívne, užili sme si pri tom kopec srandy a samozrejme veľa vecí a poznatkov sme sa snažili hneď aj zapájať do praxe, do osobného života každého z nás.

Aký konkrétny poznatok si z týchto prednášok odnášam ja osobne? Napríklad tieto 3 body:

  • Som nositeľom zmeny
  • Začínaj s myšlienkou na koniec
  • Buď proaktívny!

Týmto však sobota ešte neskončila. Ako to už býva zvykom – sobotňajší večer sa vždy nesie v znamení prevlekova masiek. Tento raz sme sa dohodli, že sa na programe každý z nás príde prezentovať ako knižná postava. Myslím, že keď sa v jednej miestnosti stretne napr. taký Sherlock Holmes s jeho verným Dr. Watsonom, Stromobrat, Červená Čiapočka, Superman a ďalšia kopa  iných knižných kamarátov, tak o zábavu je postarané. :)1

Okrem tohto všetkého bol však ešte jeden veľmi dobrý dôvod na zábavu a oslavu – slovenský VIDES totiž dosiahol v tomto roku svoje 13. narodeniny! A keďže VIDES je každý jeden z nás, nechýbal ani skvelý narodeninový koláč, tance, prskavky či vypúšťanie lampiónov.

A čo dodať na záver? Keďže sa z nás počas víkendu stali takí „videsácki tínedžeri“, ktorí majú kopec otázok a tiež často hľadajú správny smer, verím, že aj toto stretnutie a zážitky nám pomohli nasmerovať sa k nejakému cieľu a vykročiť po ceste vpred.

img_6587

Alžbeta Benianová

(zdroj: www.vides.sk)

:: Fotogaléria

:: Podporte našu činnosť