Prímestský tábor – Narnia

Prímestský letný tábor Narnia – s námetom kníh C. S. Lewisa sa uskutočnil v našej farnosti 4.-7. júla. Zúčastnilo sa ho šesťdesiat detí, ktorým sa venovalo 20 animátorov pod vedením sr. Elen Caunerovej FMA. Každý deň zažili dobrodružstvá príbehu zázračnej krajiny Narnie a naučili sa o dôležitosti niektorých vzácnych hodnôt.

Toto podujatie bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Dotácie na podporu a rozvoj práce s mládežou 2022-2026 ,ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Akciu realizovala Laura, združenie mladých, stredisko Dubnica nad Váhom v spolupráci so SCVČ Laura. Podujatie podporilo aj mesto Dubnica nad Váhom.

1. deň: dôvera

Lodýn, rok 1940. Bombardovanie Británie. Do tejto dramatickej situácie vstúpili deti z prímestského tábora. Ešte si ani nestihli uvedomiť, že program začal, už zahučali sirény a vypukli letecké nálety. Bolo treba sa rýchlo dostať do úkrytu. Všetci z toho vyšli živí a zdraví, ale takto by sa tábor naozaj nedal prežiť v pohode. Bolo treba nájsť nejaké riešenie. Našťastie – podľa knihy C. S. Lewisa – štyri deti dostali pozvanie do bezpečia na vidieku. A tak si Peter, Susan, Edmund a Lucka so sebou zobrali každý svoju skupinku kamarátov a „lanovým vlakom“ prešli od Kaťáku až do Laury. Tam ich privítala prísna gazdiná pani Macreadyová – v neopakovateľnom podaní sestry Elen. V dome bol síce pokoj a bezpečie, ale popri tom aj nuda. Naši štyria hlavní protagonisti si preto našli vlastnú zábavu – zahrali sa skrývačku. Počas nej malá Lucka objavila starú skriňu, cez ktorú vstúpila do čarovnej krajiny Narnia. Súrodenci jej však neverili – a tak Narniu ani nemohli vidieť. Téma vzájomnej dôvery bola preto hlavným námetom táborových hier, vyzývačiek, vodných disciplín a aj príhovoru počas svätej omše.

2. deň: Dobro a zlo

Ešte len druhý deň tábora, a už sa diali veľké veci: Edmund sa dostal do Narnie a stretol tam krásnu bielu Čarodejnicu. Bude dobrá, alebo… ?

Veru prišla aj do tábora medzi deti (a Tamarka sa do toho riadne vložila) a počas hier v Kaťáku im zmrazovala body, ktoré horko-ťažko nazbierali. A tiež deti volala pridať sa k nej. Niektorí sa na to aj dali! Uvidí sa, čo z toho bude ďalej…
Počas svätej omše sa animátor Juraj podelil so všetkými so svojím zážitkom: včera v Dolomitoch len o vlas unikol pred lavínou. Don Vlado preto deti povzbudil uvedomiť si, aké je vzácne, že môžeme byť všetci nažive a môcť byť na tábore, zapájať sa do všetkých aktivít.

A ešte jedna zázračná vec sa stala po obede: všetci mohli cez starý šatník prejsť do začarovanej Narnie, kde – predstavte si – naozajstne snežilo.

3. deň: Dary

Výlet do Piešťan sa vydaril na výbornú. Skvelým zážitkom bola plavba loďou a potom hry v parku. V príbehu Narnie tábor pokročil tiež – schyľuje sa k boju za záchranu Edmunda aj celej krajiny – počas veľkej pašeráckej naháňačky deti zháňali muníciu, aby boli pripravení postaviť sa zoči-voči vojskám Čarodejnice. A tadááá: na scéne sa objavil už aj tajomný Aslan, ktorý už od začiatku písal táborníkom listy – s podpisom Tvoj A. Tak už konečne vedia, kto sa skrýva za písmenkom A.

4. deň: Obeta

Tento deň sa niesol v znamení boja za väzneného Edmunda. Naši táborníci vytvorili armádu a počas hier a aj cez svätú omšu mohli zažiť, akú cenu má obeta. Na záver dňa bolo jasné, že Čarodejnica nešťastného Edmunda neprepustí, iba ak by sa za neho ponúkol samotný Aslan. Ten neváhal ani chvíľu a dokonal svoju obetu na kamennom stole.

5. deň: Víťazstvo

Príbeh Narnie sa uzavrel veľkým víťazstvom. Ale táborníci to veru mali na mále. Už dopoludnia sa pokúsili poraziť zlú Čarodejnicu Jadis – ale prehrávali a strácali životy o stošesť. Keď už to vyzeralo, že Jadis všetko prevalcuje, prišiel Aslan. Ako je to ale možné? Veď včera zahynul! Vďaka svojej nevinnej obete však získal dar zmŕtvychvstania. Vtedy sa boj konečne obrátil až napokon dobro zvíťazilo. Súrodenci Lucy, Susan, Edmund a Peter boli v Aslanovom kaštieli slávnostne korunovaní a všetci ich bojovníci-táborníci boli pasovaní za rytierky a rytierov. Popoludní po svätej omši sa to náležite oslávilo .

…a prišla rozlúčka a samozrejme poďakovanie animátorom a sr. Elen za toto krásne dobrodružstvo v čarovnej Narnii.

A to je už koniec – zatvárame zázračnú skriňu. :-)

Pre pekné spomienky si ešte pozrite fotky z jednotlivých dní na FB Laura SCVČ
text: sr. Andrea Miklovičová

foto: Tomáš Benko & animátori