Škola upevňujúca vzájomné porozumenie a priateľstvá

Každé dieťa je rado tam, kde cíti, že je vítané, že môže povedať svoj názor a vyjadriť svoje pocity. Kde je mu príjemne pri rozhovore s dospelým i vrstovníkmi, kde nepociťuje strach ani úzkosť. Kde sa môže podeliť o radosť i bolesť a vie, že v prípade potreby sa mu pomôže. Kde vníma nielen získavanie vedomostí, vytváranie hodnôt a postojov, ale i potrebu rozumieť ľuďom, svetu, situáciám. Taká je Základná škola s materskou školou sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom, v ktorej sa všetci snažíme o jasné pravidlá, ústretový prístup, vzájomné porozumenie a priateľstvá, kde žiaci dostávajú plnohodnotnú katolícku výchovu, kvalitnú výchovno-vzdelávaciu starostlivosť a čo najlepšie základné vzdelanie v súlade s ich všestranným fyzickým i psychickým vývinom.

V našej škole vyučujeme podľa učebných osnov, ktoré sú rovnaké a povinné pre všetky základné školy, ale ako bonus deťom odovzdávame a učíme ich hodnotám ako sú ľudskosť, morálka, duchovné hodnoty a osobnostná kultúra, ktoré potrebujú v reálnom živote. Škola je plnoorganizovaná, v školskom roku 2019/2020 má 232 žiakov, tvoria
ju 4 triedy materskej školy a 11 tried základnej školy a 2 oddelenia školského klubu detí. Materská škola zabezpečuje celodennú predprimárnu výchovu a vzdelávanie prostredníctvom Školského vzdelávacieho programu „S Dominikom spoznávame svet” pre deti od 2,5 – 6 rokov. Poslaním MŠ je pomáhať dieťaťu naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, nadobudnúť kultúrnu gramotnosť, aby bolo spôsobilé vytvárať si kamarátske vzťahy na základe vzájomnej akceptácie, rešpektu k iným, malo úctu k autorite, dokázalo riešiť konflikty a spolupracovať s inými subjektmi tak, aby bolo flexibilné a tvorivé.

K inovácii, skvalitneniu a modernizácii výchovno-vzdelávacieho procesu u detí v predprimárnom vzdelávaní prispelo v roku 2019 zrealizovanie projektu s názvom „Krok za krokom”, ktorý nám bol schválený z grantového programu pre cirkevné MŠ Renovabis. Projekt bol zameraný na rozvoj predčitateľskej gramotnosti – fonematického uvedomovania hlások u detí predškolského veku podľa Eľkonina – tento prístup je inovatívny, netradičný, jednoduchý, hravý a ponúka dieťaťu možnosť osvojiť si schopnosť vedome narábať so segmentmi slov, uvedomovať si štruktúru slov a najmä uskutočňovať analýzu a syntézu.

Špecifikom vo výchovno-vzdelávacom procese našej školy je prípravný ročník, ktorý navštevujú deti s narušenou komunikačnou schopnosťou a s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Deti pracujú pod vedením kvalifikovaného špeciálneho pedagóga a logopéda. Absolvovanie prípravného ročníka im uľahčí nástup do 1. ročníka, rozvinú sa ich komunikačné schopnosti, grafomotorické zručnosti, zmyslová , telesná a hudobno-pohybová výchova.

Školský vzdelávací program základnej školy nesie názov „Srdce na dlani“ je zameraný na rozvoj osobnosti každého žiaka s prihliadnutím na jeho individuálne schopnosti a záujmy. Vo výchovno-vyučovacom procese kladieme dôraz na kvalitnú prípravu v oblasti materinského i cudzích jazykov a prírodovedných predmetov. Naša škola už šiesty rok učí matematiku na prvom stupni vo vybraných triedach Hejného metódou. Zameriavame sa na dosiahnutie čo najlepších výsledkov v celoslovenských certifikačných meraniach – Testovanie5 a Testovanie9. V Testovaní5 sme sa umiestnili na 1. mieste v rámci cirkevných škôl žilinskej diecézy. Naši piataci boli zo slovenského jazyka lepší o 16,2% a z matematiky o 23,3% nad slovenský priemer. K skvalitneniu výučby prispelo aj zriadenie jazykového laboratória, nových učební informatiky, prírodovedných predmetov a techniky. Žiakom je poskytovaný bohatý výber mimoškolských aktivít a rôznorodých záujmových útvarov. Príjemné chvíle oddychu a zábavy deti zažívajú pri rôznych podujatiach – pasovanie prvákov, stretnutie s Mikulášom, karneval či nočná škola. Organizujeme školy v prírode, lyžiarsky a plavecký výcvik, kurz korčuľovania, školské výlety a tematické exkurzie.

Poobedné trávenie času v škole je plne v kompetencii našich vychovávateliek v školskom klube detí, ktoré s nimi vytvárajú nádherné práce a projektové úlohy. Zapájajú sa do nácvikov divadiel a zábavnou formou zdokonaľujú nadanie a rozmanité potreby našich žiakov.V neposlednom rade sa snažíme o skvalitňovanie spolupráce a komunikácie s rodičmi našich žiakov a s miestnymi organizáciami. Prispievajú k tomu spoločné podujatia pri príležitosti sviatku Panny Márie Pomocnice kresťanov, oslavy Medzinárodného dňa detí, Ples rodičov a priateľov školy ako aj jesenné stretnutie v školskej záhrade. K dôstojnému prežívaniu adventného obdobia a k príprave na vianočné sviatky pravidelne prispieva aj predvianočná burza organizované na 2. adventnú nedeľu. Na tomto podujatí sú prezentované výrobky a práce žiakov i ich rodičov. Tradičná akcia je vždy preniknutá radosťou zo stretnutia pracovníkov školy s rodičmi našich žiakov, s priateľmi a absolventmi školy. Naše dievčatá a chlapci sa pravidelne zapájajú do charitatívnej činnosti – vo vianočnom období šíria dobré skutky prostredníctvom koledovania v projekte Dobrá novina.

Projekty a súťaže:
Vo sviatok Medzinárodného dňa školských knižníc, sme zorganizovali
veľkolepé podujatie zamerané na rozvoj čitateľskej a funkčnej gramotnosti, komunikačných schopností, rečových zručností, aktívneho a kritického myslenia. S projektom pod názvom „Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského“, sme sa v tomto školskom roku, spomedzi 175 zúčastnených základných škôl, umiestnili na 21. mieste. Naša škola sa i tento rok zapojila aj do 10. ročníka česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy“. Našej partnerskej škole z Českého mesta Hulín sme v mesiaci október vyrobili a poslali záložky na danú tému List za listom – baví ma čítať.
Zapojili sme sa aj do VII. ročníka celoslovenského projektu „Hovorme o jedle“, ktoré vyhlásilo Ministerstvo školstva a Ministerstvo poľnohospodárstva a v súťažno- vzdelávacej aktivite „Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek“ sme získali zlaté pásmo v hodnotení projektových aktivít. Veľmi nás potešilo, že sme sa zaradili
medzi TOP školy na Slovensku. Každoročne si pripomíname aj Európsky deň jazykov. Pri tejto príležitosti boli v interiéri školy prezentované výučbové materiály a projektové aktivity z anglického a
nemeckého. V oblasti jazyka a komunikácie sa naši žiaci v okresnom kole olympiády z anglického jazyka pravidelne umiestňujú na popredných miestach. Medzi našimi zverencami vyrastajú výrazné recitačné talenty. Svoje umelecké nadanie prezentujú v súťažiach Hviezdoslavov Kubín, Rozprávkové vretienko, Šaliansky Maťko, A slovo
bolo u Boha. Mnohí z nich školu úspešne reprezentujú aj v krajských kolách. Naši žiaci sú úspešnými riešiteľmi geografickej, biblickej a technickej olympiády na okresnej úrovni. Každoročne sme mimoriadne úspešní v biologickej olympiáde. Mnohí žiaci sa aktívne zapájajú aj do matematických súťaží. Naši zverenci dosahujú chvályhodné úspechy aj v okresnom kole Pytagoriády a v celoslovenskej súťaži Všetkovedko, Expert a Klokan.

Veľký dôraz je kladený aj na všestranný rozvoj detí v oblasti telesnej výchovy a športu. Dievčatá sú bezkonkurenčné v súťažiach vo vybíjanej a chlapci sa tešia z víťazstiev vo futbale, florbale, bedmintone a stolnom tenise. Veľkolepou športovou aktivitou býva oficiálna a rokmi oceňovaná športová olympiáda cirkevných škôl trenčianskeho regiónu a Žilinskej diecézy organizovaná našou školou každoročne v máji pri príležitosti sviatku patróna školy, sv. Dominika Savia. Na ostatnom XXV. ročníku naša škola privítala 285 chlapcov a
dievčat z 12 škôl, ktorí si na mestskom štadióne TJ Spartak zmerali svoje sily.

Príďte medzi nás Naša ZŠ s MŠ sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom je inštitúciou, ktorá vedie deti k vzdelaniu a múdrosti ale aj k pravým ľudským hodnotám. Ak túžite po tom, aby aj Vaše dieťa aktívne rozvíjalo svoje talenty v podnetnom prostredí našej školy pozývame vás na zápis do 1. ročníka, ktorý sa uskutoční 2.– 3.4.2020 od 15.00 -17.00 hod. a na zápis do materskej školy od 27.4. – 15.5.2020. Viac informácii získate na www.zsds.sk.

Mgr. Monika Pastieirková, riaditeľka školy