Veľké stretnutie Modlitieb matiek vo Svite

Cez víkend 20.-22. apríla sa už tradične vo Svite pod Tatrami zišli mamy z hnutia Modlitby matiek (ďalej MM) na Veľkom celoslovenskom stretnutí. V sobotu 21. apríla nás bolo najviac. Zrejme aj v celej histórii týchto stretnutí. Vyzerá to, že kostol Sv. Jozefa robotníka vo Svite prozreteľnostne postavili práve pre MM, aby sme sa tam vošli, aj keď presiahneme hranicu 1500 mamičiek!

Hlavná myšlienka stretnutia Ježiš Kristus je Kráľ môjho života bola aj názvom prednášky o. Jozefa. Každá z nás sa v jeho slovách našla. O spiritualite MM a o modlitbe v MM nám porozprávala naša národná koordinátorka Jana Pajanová. Už tradične prichádza do Svitu otec biskup Stanislav Stolárik, aby spolu sa nami slávil svätú omšu. Povzbudil nás do modlitby a tiež prosil o modlitby za nich, za kňazov a za nové povolania, aby sme my mamy a staré mamy zasievali do detských sŕdc túžbu po Bohu skôr, ako do nich iní zasejú niečo iné. Prítomné mamy sa potom rozdelili do takmer sto skupiniek, aby sa navzájom zdieľali o svojich problémoch. Nemohli chýbať ani samotné Modlitby matiek, ktoré boli zakončené zasvätením sa Kristovi Kráľovi.

V našej farnosti sa týždenne stretáva na modlitbách 6 skupiniek MM. Mamy odovzdávajú do Pánových rúk svoje deti a vnúčatá vo viere, že sa o nich postará, pretože ich miluje viac ako my. Najstaršia naša maminka sa v týchto dňoch dožíva 90 rokov. V marci sme si pripomenuli 17. výročie MM v Dubnici nad Váhom. Veľkého stretnutia MM vo Svite sa každoročne od nás zúčastňovalo len niekoľko mám. Teraz sme však prišli do Svitu mikrobusom! Väčšina z týchto mamičiek bola vo Svite prvýkrát. Tieto stretnutia sú pre nás všetky veľkým povzbudením. Veľmi nás teší, že sa v poobedňajších hodinách ku nám pripojil aj náš direktor don Piatrov, vracajúci sa z duchovných cvičení na východe Slovenska.

Žasneme ako Pán za tie toky zmenil predovšetkým nás mamy, náš pohľad na naše deti, manželov, na hodnotu každého vzťahu, každého života… V najťažších chvíľach sa vzájomne nesieme na modlitbách. Ak treba aj mimo stretka sa spojíme SMS-kou, či mailom a pomôžeme modlitbou mame, ktorá to práve potrebuje. Neraz sme sa presvedčili o sile modlitby zjednotenej v úmysle a v láske. Modlitba matky preráža nebesia, a čo potom modlitba viacerých matiek?

Po ceste domov sme sa zastavili na občerstvenie U dobrého pastiera v Čutkovskej doline. Veľmi sa to hodilo. Na druhý deň sme totiž slávili Nedeľu Dobrého pastiera. Je to nádherné miesto plné slovenskej rázovitosti a folklóru, kde pookriali naše slovenské materinské srdiečka. Súčasťou tejto čarovnej dedinky je aj Kaplnka Dobrého pastiera.

Je úžasné patriť do spoločenstva a mamy zvlášť do Modlitieb matiek. Veď čo by matka
neurobila pre svoje deti?

(mama Hana)