Sv. Otec sa stretol s mladými… na Slovensku

Počas tohto neľahkého obdobia, keď svet bojuje s pandémiou koronavírusu, sa dátum: 12. až 15. september 2021 zapíše do histórie. Po osemnástich rokoch mohlo v týchto dňoch opäť Slovensko privítať Ježišovho zástupcu tu na Zemi. Áno, súčasný pápež František vkročil prvýkrát vo svojom pontifikáte na slovenskú zem a navštívil štyri mestá: Prešov, Bratislavu, Košice a Šaštín.

Jeho program začal už po prílete na bratislavské letisko, kde ho privítala pani prezidentka a ďalší viac či menej známi predstavitelia štátu, cirkví a spoločenstiev. Naše hlavné mesto sa stalo na najbližšie dni miestom na nocľah pre sv. otca. Túto česť mala  apoštolská nunciatúra , kde sa hneď po svojom príchode stretol s členmi Spoločnosti Ježišovej a predniesol príhovor na ekumenickom stretnutí.

Nasledujúci deň poctil svojou návštevou prezidentský palác, kde naňho čakali významné osobnosti politického a občianskeho života, ďalej dóm sv. Martina, v ktorom ho mohli stretnúť zasvätené osoby a rehoľníci a taktiež sa prihovoril židovskej komunite na Rybnom námestí.

To, že sa pápež František sa aj napriek svojmu pokročilému veku snaží byť aktívny v „budovaní mostov“ medzi ľuďmi, tak dokazoval hneď od začiatku svojej návštevy. V tomto duchu sv. Otec pokračoval aj v utorok 14.septembra, kde začal deň Božskou liturgiou sv. Jána Zlatoústeho v Prešove a po nej sa presunul do Košíc. Tam prišiel pozdraviť a prihovoriť sa rómskej komunite na sídlisko Luník IX, odkiaľ sa presunul na futbalový štadión TJ Lokomotíva Košice, kde ho očakávali mladí z celého Slovenska. Na tomto stretnutí nechýbali ani mladí z Dubnice nad Váhom. Traja saleziáni, dve sestry saleziánky a osemnásť mladých bola posádka troch áut, ktorí ráno o 5:15 vyrážala za účelom zažiť tento nezabudnuteľný moment.

Po viac ako trojhodinovej ceste sa nečakane museli zastaviť v Prešove, kde im cestu skrížil sám sv. Otec, ktorý práve prichádzal do Košíc. A tak sa vytvoril priestor na prestávku a stretnutia s ostatnými účastníkmi kolóny, ktorý povychádzali zo svojich áut, aby tak vyplnili čas čakania, kým sa cesta znova otvorí. Po príjazde na záchytné parkovisko Metra v Košiciach nasledovala cesta preplnenou MHD, ktorá bola v ten deň úplne zadarmo, ku saleziánskemu stredisku Kalvária. Tam o 10:00 bola naplánovaná sv. omša, kde sa stretla saleziánska mládež z celého Slovenska. Po nej Posilnení bagetou a potešení darčekovým vreckom s tématikou sv. otca sa odtiaľ už všetci presunuli k futbalovému štadiónu a cestou vytvorili dlhý zástup idúci ulicami Košíc. Pre vstup na areál bolo potrebné prejsť bezpečnostnou kontrolou, kde najskôr organizátori kontrolovali účastníkom vstupenky a následne policajti a vojaci pri detektoroch kovu zisťovali prítomnosť zakázaných predmetov. Po prechode kontrolou bolo potrebné sa začleniť do niektorého zo sektorov na státie alebo na sedenie a počkať na príchod sv. Otca. Od 12:00 bol pripravený sprievodný program, ktorému predchádzala sv. omša celebrovaná Mons. Dominikom Dukom, pražským arcibiskupom. Predstavili sa na ňom rôzne kapely, speváci a speváčky z odvetvia gospelovej hudby, medzi nimi sa nachádzali Dominika Gurbaľová, Katka Koščová, bubnová šou Batida, MaranaTha Prešov, ESPE, Martin Augustus Dvornický a ďalší… Medzi hudobnými vystúpeniami bol pripravený aj duchovný program so svedectvami ľudí, ktorý svedčili o tom, ako Boh zmenil ich život. Medzi nimi bola ja sestra saleziánka pôsobiaca v Dubnici, Lamiya Jalilová. Taktiež sa účastníci modlili korunku Božieho milosrdenstva a pripomenuli si blahoslavenú Annu Kolesárovú, ktorej život stvárnili scénickým tancom Slza radosti v réžií  Petra Weincillera.

Po sprievodnom programe čakanie na slnku tisícok mladých spríjemnil zbor sv. Cecílie s orchestrom, ktorý sprevádzal hudobne prípravu na príchod sv. Otca. O 16:45 zaznela hymna stretnutia „Zdvíhajme svet“, zložená špeciálne na túto udalosť. Bol to čas kedy mal prísť sv. Otec na štadión. Od tejto chvíle sa atmosféra v dave naplnila očakávaním. Bolo vidieť, ako si ľudia pripravujú mobily a fotoaparáty a pozerajú na všetky vchody štadióna, ktorými by mohol prísť papamobil. Keď prišla tá chvíľa, ozval sa veľký potlesk, ktorý doprevádzal pápeža Františka pri jeho priechode pomedzi ľudí. Vyzeral, akoby sa chcel s každým stretnúť, s každým si podať ruku, každého pozdraviť…

Po tomto príchode prišiel na rad dialóg s mladými. V ňom prišli mladí ľudia povedať pápežovi o svojom živote a položiť mu otázky, ktoré sú aktuálne pre túto dobu. Jeho odpovede a povzbudenia sa dotýkali na miestach, na ktorých to mladí práve potrebujú.

Po svedectvách sa program preniesol za svoj stredobod a sv. Otec sa za potlesku opäť po dlhom dni vrátil do Bratislavy. Do 20:00 ešte pokračoval program v podaní Simi Magušínovej a Lamačských chvál. To však už dubnickí mladí vyrážali na cestu domov….

Pár myšlienok pápeža Františka z Košíc adresovaných mladým:

Priatelia, nebanalizujme lásku, pretože láska nie je len emócia a cit; tie sú nanajvýš tak jej začiatkom. Láska neznamená mať všetko a hneď, nezodpovedá logike „použi a odhoď“. Láska je vernosť, dar, zodpovednosť. 

Nechodíme na spoveď ako potrestaní, ktorí sa musia pokoriť, ale ako deti, ktoré bežia do Otcovho objatia. A Otec nás dvíha v každej situácii, odpúšťa nám každý hriech. Počúvajte dobre toto: Boh vždy odpúšťa! Pochopili ste? Boh vždy odpúšťa!

 Nemôžeme objať samotný kríž; bolesť nikoho nespasí. To, čo premieňa bolesť, je láska. Kríž teda objímame spolu s Ježišom, nikdy nie sami! Ak objímame Ježiša, znovu sa rodí radosť.

Nie sme tu na to, aby sme žili zo dňa na deň, ale aby náš život bol dobrodružnou výpravou. 

Autor: Marek Hudec