PGSI 2016 očami Dubničanov

V dňoch 4.-8.5.2016 sa na Slovensku v spolupráci s Rakúskom konala saleziánska olympiáda alebo inak PGSI 2016. Stretlo sa tu vyše 1000 športovcov z 13 krajín, o ktorých sa staralo takmer 300 dobrovoľníkov. Motto týchto hier bolo „Vždy veríme až do konca“.

pgsi 3

Medzinárodné saleziánske športové hry sú, samozrejme, hlavne o športe. Okrem toho bol pripravený sprievodný program na úrovni! Tým bol aj otvárací ceremoniál, kde boli hostiteľmi azda najpopulárnejší slovenskí moderátori Adela a Sajfa. Na pódiu vystúpila aj tanečná skupina Čarovné ostrohy, ktorá zahraničným hosťom predstavila našu ľudovú tvorbu moderným spôsobom. Vystúpila aj speváčka Veronika Strapková a Bystrík s kapelou, ktorí mladým priniesli aktuálne songy, ktoré spievala celá Hant aréna. Prekvapením večera bolo vystúpenie Mirror Family. Očarili zaujímavými kostýmami, ktoré boli zložené zo zrkadiel. Nesklamala ani vzdušná akrobatka Ariadna.

26807360446_4e317fa8c0_o

Na otváracom ceremoniáli za všetkých športovcov zložili sľub Fair play dvaja z nich – Daniela zo Slovenska a Jeppe z Belgicka. Tiež zapálili oheň, takmer ako na ozajstných olympijských hrách.

V piatok sa hala Elán  premenila aj na miesto adorácie. Adoráciu viedol provinciál saleziánov na Ukrajine don Karol Maník a hudobne ju sprevádzal mládežnícky zbor zo strediska na Miletičovej. Hlavná téma sa odvíjala od podobenstva o márnotratnom synovi. Po adorácii mladých povzbudil svojím svedectvom Juraj Práger, ktorý napriek strate svojho zraku dokázal, ako hovorí aj motto hier, veriť až do konca a zdolať vrch Mont Blanc.

Po finálových zápasoch a odovzdaní medailí sme sa presunuli do Viedne, kde športovci absolvovali prehliadku mesta. Na večeru a záverečný ceremoniál putovali ďalej do saleziánskeho gymnázia v Unterwaltersdorfe. Miestni študenti si pripravili kultúrny program plný spevu a tanca. Víťazi prvých miest v každom športe a kategórii si tiež prevzali trofeje. Na záver prebrali vlajku PGSI od Slovákov Španieli, budúci rok sa športovci stretnú na PGSI v Seville.

26562318160_499af39bc5_o

Bodkou za záverečným ceremoniálom aj za Medzinárodnými saleziánskymi športovými hrami bol ohňostroj, ktorý Rakúšania pripravili. Veríme, že si všetci odnášajú športový, organizačný aj duchovný zážitok a že ich motto hier “Vždy veríme až do konca” bude sprevádzať aj po návrate domov. Najdôležitejšie informácie z posledného dňa PGSI: Slovensko si odnáša dve zlaté a jednu striebornú medailu!

Juraj Bartoš

pgsi

PGSI oficiálne stránky:
http://www.pgsi2016.sk/
https://www.flickr.com/photos/pgsi2016/albums/with/72157667927056536
https://www.youtube.com/channel/UCwHu7BVokA7QFmy7GepFavA

TA3: „Bratislavu zaplavili mladí športovci, ktorí veria až do konca“

http://www.ta3.com/clanok/1083330/bratislavu-zaplavili-mladi-sportovci-ktori-veria-az-do-konca.html

Cesta plus: „Aj kresťania vedia robiť profesionálne akcie“

http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/pgsi-reportaz-2016

Tv LUX: archív priamych prenosov

http://www.tvlux.sk/content/slide/108