Zostáva po nich dotyk, ktorý trvá

Tento rok dubnickú komunitu opúšťajú tri sestry saleziánky a dvaja bratia saleziáni. Sestra Aďka Badíková odchádza pôsobiť do Michaloviec, do Rožňavy putuje slúžiť sr. Ela Holá, do Šamorína za sr. Evkou Ruši ide sr. Lenka Pukajová, don Dodo Dömény bude pôsobiť v Sabinove a don Peťo Štellmach poletí do ďalekého Turína, kde bude vyučovať na Saleziánskej pápežskej univerzite.

Práve preto bola chata v Slavnickom Podhorí prvý júlový víkend zarezervovaná na špeciálnu udalosť. Približne 40 animátorov sa spolu stretlo, aby sa rozlúčili s piatimi členmi saleziánskej rodiny, ktorí už čoskoro začnú pôsobiť na nových miestach.

Program začal v piatok večer, kedy sa opekalo a grilovalo, neskôr sa vytiahli gitary a spievalo sa do ranných hodín.

V sobotu na našich milých čakalo šesť výziev, ktoré si pre nich animátori pripravili, a v ktorých museli súťažiť proti nim. Išlo o úlohy ako vedomostný test o Dubnici a stredisku, hranie pantomímy na slovné spojenia týkajúce sa strediska, lúštenie knižných šifier, písanie diktátu či florbalový zápas.

Bola to paráda, aj keď za tým bola tiež určitá práca, užila som si to naplno. Bavili sa aj animátori aj saleziáni a saleziánky, takže som nadmieru spokojná s celou chatou. Je mi ľúto, že nás opúšťajú tak super ľudia, ale verím, že idú ďalej rozdávať „nebeskú vôňu“ iným mladým a k nám do strediska prídu ďalší skvelí bratia a sestričky,“ zhodnotila animátorka Katka.

Animátorka Aďka: „Osobne ma veľmi prekvapil počet 37 ks na chate ?. Bola to naozaj rozlúčka vo veľkom. Do aktivít sa zapojili mladší aj starší, čo tvorilo naozaj takú pestrosť programu. No čo ma teší najviac je to, že sa páčilo našim sestrám a saleziánom, pre ktorých sme to organizovali.

Po splnení výziev animátori spoločne zaspievali pieseň, ktorú pri tejto príležitosti vymyslel Filip Siekel.

(text piesne)

V storočí 19. to celé začína
Veľa sirôt nemá čo do úst dať

Aj v Turíne je tomu tak
Ale tam sa našiel kňaz
Ktorý sa rozhodol konať

Ref:

Aj vďaka nemu máme Vás
Idete ďalej pomáhať
Treba snívať a konať
Zostáva veľa dobra v nás

Aj vďaka nemu máme Vás
Idete ďalej pomáhať
Treba snívať a konať
Nebeskú vôňu rozdávať

Každý prináša, čo v srdci má
Kúsok seba a don Bosca
Váš lásky smer nám dáva nový cieľ
A svetlo presvecuje náš tieň

Po piesni nasledovalo odovzdanie symbolických darčekov a torty, svätá omša a spoločný obed.

Sestra Lenka Pukajová: „Som veľmi vďačná za týchto päť rokov, ktoré som mohla prežiť tu v Dubnici. Odnášam si veľkú vďaku za všetko, čo mi Pán dal. Za saleziánsku rodinu, mladých, deti a cirkevnú školu, ale aj okolitú prírodu. Spolu s Máriou hovorím „áno“ na ďalšie pôsobisko. Viem, že jej materinský pohľad ma bude naďalej sprevádzať. V srdci si odnášam veľa pekného, čo mi Pán doprial. Veľká vďaka patrí mladým za peknú rozlúčku, ktorú nám pripravili na chate. Veľmi ma to potešilo a povzbudilo.

Don Peťo Štellmach: „Keď som pred tromi rokmi prišiel do Dubnice, hneď na druhý deň som utekal na chatu, kde mali animátori koncoročný Staff. Nálada tam však bola (vraj) dosť napätá. Symbolicky na tej istej chate sa na rozlúčke tento víkend stretli opäť všetci animátori, od čerstvých až po skúsených, a nálada bola dojímavo priateľská. Niečo sa tu za tieto tri roky udialo, taký malý veľkonočný zázrak a ja som mohol byť pri tom. Mám z toho veľkú radosť a som nesmierne vďačný Bohu, Dubnickej Panne Márii, celej saleziánskej rodine a farnosti za dotyk lásky, ktorý som pocítil a ktorý nech tu stále trvá.

Sestra Ela Holá: „Aj keď som bola v Dubnici nad Váhom iba jeden rok, veľmi rýchlo som sa tu udomácnila a zakorenila. Pekne to vyjadruje obraz stromu, ktorý sme dostali od mladých ako darček. Ako spolu tvoríme niečo pekné, veľké, živé, jedno. Som dojatá a spolu s mladými vďačná za tento náš spoločný čas…“

V mene všetkých nás, ktorým ste sa v rôznych časových intervaloch venovali, by sme Vám všetkým chceli vysloviť obrovské ĎAKUJEME za ten kusisko práce, ktorý ste tu vykonali. Každý jeden bezpochyby prispel tým svojím, špeciálnym, ktoré ako v nás, animátoroch, tak v celom stredisku zanechalo určite nezmazateľnú stopu. Dotyk, ktorý trvá.

Na Vašich nových pôsobiskách Vám vyprosujeme veľa síl a stálu ochranu Panny Márie.

S láskou Vaši mladí.