Lyžiarsky výcvik CZŠ sv. Dominika Savia

V nedeľu 13.januára poobede sa 32 detí a 4 inštruktori vydali počas hustého sneženia na lyžiarsky výcvik na Martinské Hole alias Martinky. Na chatu Magistrát nás vyviezli od autobusu tri zberné taxíky, ktoré by to bez reťazí asi nedali. Tam sme sa po úvodnej večeri rozdelili do troch skupín: Aďa Kubová a Aďa Behanová si vzali začiatočníkov, sr. Danka Oremová pokročilých a don Vlado Plášek tých, čo už mohli jazdiť sami.

Hneď prvý deň, pondelok, sme plní nadšenia v lyžiarskom oblečení prišli na svah a zistili sme, že vleky v ten deň nepôjdu. V noci totiž padol strom na elektrické vedenie a porucha sa len pomaly odstraňovala. Skupina začiatočníkov teda trénovala základy, ostatní sme mali náhradný program: stúpanie po svahu „stromčekovým štýlom“ a jedna jazda smerom nadol.

Niektorým to predsa nedalo (Peťo, Tomáš, Vlado) a išli na druhú jazdu + dobrodružná výprava na lyžiach cez lesík, kde bolo asi 2 metre snehu.

Poobede skupina explorerov (Tamča, Aneta, Tomáš, Janko, Tomáš, Peťo, Marek, Dominik, Vlado) plní nádeje zlyžovali až ku spodnej stanici lanovky, kde zistili, že elektrina už síce je, ale vleky aj tak dnes nepôjdu. A tak sme sa vydali pešo hore naspäť do chaty. Zvládli sme to.

Potom ešte niektorí vyhĺbili tunel, cez ktorý sa dalo prejsť asi 3-4 metre…

Večer sme mali spoločné hry: Voľné miesto po pravej ruke… Vymenia sa tí… Preteky spacákov… Klub Margarétka… Pištolníci…

V utorok už vleky išli a my sme sa vydali na svah. Poloprázdny svah nám umožnil zalyžovať do sýtosti a niečo nové sa naučiť.

Program bol vždy rovnaký: o 8.00 ranná modlitba a raňajky, rozcvička, okolo 9.00 na svahu lyžovanie, 12.00 obed, oddych, okolo 14.00 lyžovanie do 15.30, o 17.30 sv. omša a večera a potom večerný program do 21.00. V tento večer sme hrali spoločenské hry.

V stredu sme lyžovali v takej hmle, že miestami nebolo vidno kam vlastne ideme. Ešteže máme aj sluch.

Večer sme blahoželali naším dvom oslávencom Tomášovi Benkovi a Lucke Porubanovej k narodeninám a pozreli film.

Ešte pred filmom však naši deviataci (Tomáš, Marek, Dominik a Peťo) pripravilia a zorganizovali kvíz s troma kategóriami: Lyžovanie, Film a hudba, Sväté Písmo. Ďakujeme :)

Vo štvrtok bol highlight celého lyžiarskeho výcviku. Počasie bolo nádherné. Začiatočníci išli aj na sedačkovú lanovku. Pokročilí a najlepší si vyskúšali všetky možné svahy a cestičky, ktoré Martinky ponúkajú a zdokonaľovali svoj lyžiarsky štýl.

Naobed nás navštívila pani riaditeľka Monika Pastieriková a don Pavol Piatrov a priniesli aj sladké odmeny. Večer sme mali vyhodnotenie lyžiarskeho výcviku.

V piatok sme ešte doobeda lyžovali. Súčasťou tohto dňa boli aj lyžiarske preteky:

Najlepší: 1. Tomáš Pecko, 2. Marek Moško, 3. Tamara Kubová

Pokročilí: 1. Filip Ondráš, 2. Andrej Prosňanský, 3. Tobias Lacher

Začiatočníci: 1. Zuzka Zubová 2. Matej Burian, 3. Miriam Hírešová

Naobed sme sa už len naložili do áut plní vďačnosti Bohu, dospelákom, pani zdravotníčke aj všetkým zúčastneným, s ktorými sme zažili krásnych 5 dní v prostredí Lúčanskej Malej Fatry.

autor: Vlado Plášek sdb