FILMBOX – piatkový večer vo svete filmových hviezd

18:59 miestneho času / Kaťák – telocvična / Všade ticho.

Hlásim, že JB -Agent 311 – je na mieste.

Začína byť počuť filmová hudba (soundtracky). Všade na okolo je cítiť veľmi zvláštna, ale zato úžasná energia. Počuť blížiace sa kroky. Prichádzajú mladí. Po prekročení prahu sa s nimi začína niečo diať. Je to niečo neuveriteľné. Premieňajú sa na filmové postavy. Dúfam, že aj keď kráčajú nohami po striebornej zemi, ich srdcia sú stále v nebi. Je ich stále viac a viac. Po zapísaní sa do prezenčky ich pôvodným ľudským menom dostávajú na krk ceduľku s menom ich novej rodiny. Sú štyri: Adamsovci, Rodinka Úžasných, Simpsonovci a Weasleyovci.

Posadali si na stoličky, akoby sa nič nedialo. Nečakane sa tu zjavil neznámy muž s menom Leon. Víta všetkých v tomto svete a hovorí, čo sa bude diať. Idú hádať, z ktorých filmov sú dané soundtracky. Ja nepoznám žiaden, ale jeden mi prišiel povedomý. O happy day je celkom chytľavý. Rovnako aj I like to move it. Mladí ich po väčšine poznajú, voľajaký Titanic, Krotitelia duchov, Sestra v akcii, Madagaskar a iné. Aktivita skončila. Na nasledujúcu aktivitu jeden zástupca rodiny losuje známy trhák a miesto, kde ho majú odohrať. Mladých baví tipovať, čo a kde, a aj im to ide. Neviem čo je Hriešny tanec a ani prečo je na hodine dejepisu… Zas a znova sa objavuje ten Titanic. Milencov by nemali púšťať na futbalové zápasy. Tí, ale pretrpia všetko, len aby nerozbili lásku. Pokračujeme ďalej. Idú otázky ohľadom tajného agenta, Jamesa Bonda, agenta 007. Dozvedám sa, že ho hralo už cez 6 hercov v 24 filmoch a má rád pretrepanú vodku s Martini. V žiadnom prípade nesmie byť miešaná. Zaujímavý to človek.

Aby sa nik nenudil nestojíme na jednom mieste dlho. Otvára sa opona. Za oponou sa nachádza bojové pole. Rodina má zastreliť druhú, ak si vôbec nájde zbrane. Na môj vkus až príliš bojové, ale vedieť mieriť treba. Strelci sú to riadni. Keď sa im náhodou podarí vystreliť, sem-tam sa aj trafia. Niečo zacvendžalo. Všetci burácajú: „Headshot!“ Neviem, čo to je, ale hlavne, že sa tešia. Prežili všetci, to som rád.

Prichádza nové prechádzanie zákutí pamäti a znalostí. Teraz zo sveta animovaných príbehov, ako sú napríklad Ja zloduch, Leví kráľ, V hlave, či Hľadá sa Nemo. Čo za hračku je Pačka? Je ten zubár P. Sherman bývajúci na 42 Wallaby Way v Sydney dobrý? Nestíham sa zorientovať a už sa nadväzuje na talent kresliť. Jeden z rodiny načŕta postavičku a ostatní hádajú. Teraz kreslia slona. Má chlpy. Asi je to mamut. Manny sa vraj volá. Vyzerá to ako dievča s čiapkou. Je modré. „Šmoulinka!“ kričia. Nachádzajú sa tu skutočné maliarske talenty.

Hýbeme sa. Cesta svetom kinematografie nekončí. Po obehnutí celého sveta, aj toho animovaného, sa vraciame späť do Československa. Vedomostné otázky zo známych filmov ako Anděl Páňe, Pelíšky, Popoluška s Perinbabou a iných nerobia nikomu problém. Niekto kričí: „Proletáři všech zemí…!“ Vraj sa nejaký Matýsek posral. Aby sme vedeli, kde sme, začínajú skladať mapu Československa. Nie som našťastie jediný, ktorý nevie, kde je. Nie som predsa v Taliansku.

Keď už sme rozcestovaní, tak máme ešte niekam ísť. Ale len na skok. Do školy pre čarodejníkov zvanej Rokfort. To je niekde v Anglicku a žije tam čarodejník Harry Potter s priateľmi. Chudáčik. Nemal to veru ľahké. Keď chcel ísť do Tajomnej komnaty, musel ísť na dievčenské záchody. Treba ho vychovať. Na dievčenské záchody chlapec nepatrí! Alebo ho ani netreba vychovať. Oslobodil domáceho škriatka menom Dobby. Opäť sa niekam presúvame. Ocitli sme sa na metlobalovom ihrisku. V skutku zvláštna hra. Kopú do metly a pritom to smerujú do bránky. Všelijako pri tom poskakujú. Hlavne, že sa mladí bavia a nehrešia. Teší ma to. Vraciame sa späť do ľudského sveta. Dvaja najlepší riešitelia získali lístky do kina. Ako keby im dnešná cesta svetom strieborného plátna nestačila…

Celé dianie sa ukončilo modlitbou. Konečne viem, kde som. Hlavné som zistil: Dubničania sa vedia zabávať a oslavovať všade. Aj vo filmovom svete. O rok ich navštívim opäť. Koniec hlásenia. JB – Agent 311

(Filip Dian)

Všetky fotky nájdeš na FB stránke piatkových večerov.