CYCLOCROSS 2021 úspešne za nami

Po ročnej prestávke sa saleziánska komunita spolu s animátormi a dobrovoľníkmi rozhodla opäť usporiadať už 4. ročník cyklocrossových pretekov, CYCLOCROSS 2021. V sobotu, 18. septembra 2021, sa priestranstvo za kostolom sv. Jána Bosca premenilo na pretekársku dráhu ktorá merala 700 m. Súťaž bola rozdelená do 5 kategórií, 1 dievčenská, 3 chlapčenské a 1 kategória stredoškolákov, vysokoškolákov a pracujúcich.

Príprava cyclocrossu začala už v piatok poobede. Ochotní animátori spolu so saleziánmi vybudovali členitú a miestami náročnú závodnú trať, ktorá preverila aj tých najzdatnejších športovcov. V sobotu ráno organizačný tím celú akciu aj počasie vložil vo sv. omši do Božích rúk. Po jej skončení sa prípravný tím rozdelil na menšie skupiny, ktoré zabezpečovali a dohliadali na hladký priebeh celého podujatia. Niektorí pripravovali občerstvenie v podobe chutných bagiet, iní sa starali o správne vyplnenie prezenčnej listiny a rozdelenie účastníkov do súťažných kategórií. Okrem toho bolo potrebné mať aj ľudí priamo v teréne. Nesmeli tu chýbať traťoví rozhodcovia, zapisovači časov, mediálny tím a zdravotník.

Približne o 9:30 sa to všetko začalo. Účastníci s dávkou odvahy a adrenalínu očakávali odštartovanie svojej kategórie. Hneď na úvod sa predstavila kategória dievčat. Aj keď v tomto ročníku bola jediná dievčenská kategória, nechýbali napínavé momenty boja o výsledný čas, ktorý zohral dôležitú úlohu pri konečnom umiestnení. Chlapčenských kategórií bolo niekoľko. V kategórii mladších chlapcov sa predstavilo veľa favoritov, ktorí bicyklovali za medailovým umiestnením. Spočiatku sa zdalo, že medailové pozície sa budú ťažko rozdeľovať. K tejto dileme však dopomohlo posledné kolo, kde sa stali víťazi tí, čo si rozumne rozložili svoje sily. V kategórii starších chlapcov bolo napätie rovnaké. V prvom kole sa predpokladalo, že najlepší chlapci si udržia popredné priečky až do posledného kola. No v poslednom kole sa všetko zmenilo. Niektoré časy boli tak vyrovnané, že na druhom mieste sa umiestnili dvaja pretekári. Posledná najstaršia kategória chlapcov bola najzaujímavejšia, tým, že v nej súťažila aj pretekárka, Lucia Hudoková. Do kategórie stredoškolákov, vysokoškolákov a pracujúcich boli zaradení niektorí rodičia, saleziáni a animátori.

Všetci prítomní si prišli na svoje. Najmenšie deti vyskúšali prekážkovú dráhu, súťažiaci zabojovali o medailové pozície a rodičia sa tešili z výkonov svojich detí. Zároveň jesenné počasie dotvorilo neopakovateľnú atmosféru a podmienky pre uskutočnenie závodu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a už teraz ste srdečne pozvaní na ďalší ročník.