Hollywood – detektívna dráma

V dnešné piatkové ráno

privítal nás konečne aj teplý vánok.

Snáď sa už aj konečne slnko ukáže,

ale to uvidíme počas dňa, pravdaže.

Ale ako to už v našich táboroch býva,

hlavnú postavu Hollywoodu, Pištu Kráľa,

nám uniesli alebo sa len niekde skrýva?

„Na známosť sa všetkým dáva,

že uniesli Pištu Kráľa

a vyslobodiť ho, to bude asi dobrá dráma.“

Na jeho vyslobodenie treba splniť úlohy

a dať kúsky mapy dokopy.

Odhaliť tak záhadu

a vypýtať si od únoscov radu.

Podarilo sa, to je skvelá správa.

„Takže, na známosť sa dáva,

že s Pištom Kráľom je opäť zábava.“

Tak čo dodať?

Na skúšku odvahy sa vydať,

a potom si ísť dobre pospinkať.

(sr. Lenka FMA)


Hollywood – natáčanie v exteriéri

Ďalší deň nastal

a konečne nám už aj dážď ustal.

Hádam sa už vyčasí, my tomu veríme,

ale inak sa vôbec nenudíme.

Pestrý program my tu máme,

športujeme, tancujeme aj spoločenské hry hráme.

Dnes sme na filmovom predstavení boli

a poobede COOP Jednotu vykúpili.

Po ceste sme sa zabavili,

kývali autám, ktoré nám zatrúbili.

Večer sme to roztočili, aj správy si pozreli

a osobitne pre dievčatá a chlapcov program pripravili.

Bolo to fakt skvelé,

pobavili sme sa vrele.

(sr. Lenka FMA)


Hollywood – profi štúdio

Prší, prší, len sa leje,

ale v našich srdiečkach nás slnko hreje.

Meteo nám predpovedá,

že počasie sa s nami nehrá.

Ale my sa nedáme

a zveľaďovať naše štúdiá sa vydáme.

Na to treba však veľa úsilia

a tiež športového zápolenia.

Za skupinku zabojovať – drepovať,

skočiť z miesta, hodiť slamku,

nasadiť okuliare z kelímku,

na to všetko treba mať odvahu velikú.

(sr. Lenka FMA)


Hollywood – Divoký západ

Divoký západ ťa víta

a hneď tvoje znalosti pýta.

Ak chceš svoje štúdio zariadiť,

musíš pre to aj niečo urobiť.

Hodiť uzol, priniesť vodu,

hľadať ihlu v kope sena,

prebrodiť v gumákoch potok, nosiť polená…

a zveľaďovanie štúdia sa začína.

Po obede a voľne púšťame sa svorne do poobednej hry,

chytať kravy a nebáť sa vlka, ktorý od nás farebné papieriky pýta.

Svätá omša, večera a ide sa do kasína.

Večer plný hier a svoj obnos peňazí si pre svoju skupinu zober.

A tak sme šťastní, prežili sme toho vyše

a už sa náš táborový príbeh píše.

(sr. Lenka FMA)


Novinky z Hollywoodu!

V pondelok popoludní sa začal týždňový hviezdny pobytový tábor pre vyše osemdesiat detí a animátorov z Dubnice i okolia.
Čosi po 16.hod sa všetci účastníci presunuli 2 limuzínami (autobusmi) do Podskalia pri Púchove, kde ich vo veľkom štýle privítali hlavné hviezdy Hollywoodu: manažér Pišta Kráľ a herci Eduard Priesvitný, Hilária Chvastavá, Sandra Býčková a Kevin Slanina.
Po rýchlom ubytovaní a chutnej večeri sa všetci zhromaždili pri hlavnom stage, kde boli rozdelení do hlavných filmových štúdií Pixar, Walt Disney, Paramount a Warner Bros, v ktorých následne absolvovali konkurz na právoplatných hercov tohto podujatia.
Záver akčného a emóciami nabitého dňa patril večerno-nočným hrám pre malých i veľkých, kde na lúke i v lese otestovali svoje atletické i ukrývacie schopnosti. Spokojní a unavení, pomodlení, spod prekrásneho hviezdneho neba sa postupne všetci uložili na nočný spánok. Bohu vďaka za úspešný a vydarený začiatok celého tábora!
(sr. Ela Holá FMA)


Zážitky z krajiny ohňa a vetra

Ahojte! Pred pár dňami som sa spolu s dobrovoľníčkou Laurou z Trnavy vrátila z mesačnej misie v Baku, hlavného mesta Azerbajdžanu. Táto krajina leží na západnej strane Kaspického mora a je plná kontrastov. Hlavné mesto má mnoho krásnych miest, ktoré sú navštevované aj zahraničnými cestovateľmi. Na druhej strane si tu možno všimnúť staré a biedne štvrte, ktoré sú často obklopené vysokým múrom, ktorý zakrýva ich chudobu, nové budovy, v ktorých nikto nebýva, lebo boli postavené len na reprezentačné účely, doprava je tu chaotická, v meste sú túlavé psy, odpadky sa tu hádžu na zem a ráno ich chodia panie popri cestách zametať a podobne. Pre krajinu je charakteristický silný vietor, zásoby ropy a plynu a islamské náboženstvo. Krajina má veľa chudobných ľudí, stredná vrstva akoby ani neexistovala.

Katolícka komunita v Azerbajdžane je maličká a nachádza sa iba v hlavnom meste. Sú tu prítomní saleziáni, sestry saleziánky a sestry Matky Terezy. Ja a Laura sme počas nášho pobytu bývali u saleziánok a našou úlohou bola výpomoc s ekonomikou programu adopcie na diaľku, modlenie sa, pomoc s bežnými vecami, ktorými táto komunita denne žije a ktoré potrebuje, pomoc s deťmi na nedeľnej škole, a tiež pomáhanie pri príprave a realizácii táborov pre deti. Deti boli veľmi živé, radostné a spontánne, čo nás milo prekvapilo, napríklad pri večerných zdieľaniach sa pri ohni nemali problém hovoriť pred celým táborom a aj viackrát sa hlásili o slovo. Naša drobná pomoc nebola ničím svetoborným, hlavne počas táborov sme nemohli kvôli jazykovej bariére pomáhať naplno, keďže sme často deťom ani spoluanimátorom nerozumeli, no rukami-nohami, alebo po opýtaní sa niekoho slovensky hovoriaceho sa nakoniec vždy dalo dorozumieť. No niekedy je misia iba o asistencii, prítomnosti a o príklade, ktorý dávame druhým. To je na tom fascinujúce, a to je výzvou pre všetkých, že vlastne nezáleží na tom, kde sme a že nerobíme nič veľké, misiou môže byť akékoľvek dobro, ktoré robíme pre iných. Takže či už v Azerbajdžane alebo v Dubnici, misia je o slúžení druhým a k tomu pozývam aj vás.

(Mária Kuľhová)

Oznamy na 15. nedeľu cez rok – 15. júl 2018

Liturgický kalendár:
V pondelok je ľubovoľná spomienka Preblahoslavenej Panny Márie Karmelskej.
V utorok je spomienka sv. Andreja Svorada a Benedikta, pustovníkov.

1. Vo štvrtok o 15.00 hod. pozývame chlapov na brigádu okolo kostola. Budú sa hlavne čistiť rýny a rigoly. Treba si priniesť rukavice.
2. Časopis Žilinská diecéza si môžete zakúpiť na stolíku za 50 centov.
3. Na budúcu nedeľu bude zbierka na nový kostol.

Oznamy na 14. nedeľu cez rok – 8. júl 2018

Liturgický kalendár:
V pondelok je ľubovoľná spomienka sv. Augustína Zhaoa Ronga, kňaza a spoločníkov (čínskych) mučeníkov.
V stredu je sviatok sv. Benedikta, opáta, patróna Európy.

1. Na budúci víkend bude púť v Domaniži. Podrobnejší oznam je na výveske.

Striedanie v komunite saleziánov

Od júla 2018 pôsobí v Dubnici nad Váhom nová zostava saleziánskej komunity. Po šiestich rokoch odchádza don Jozef Dömény do Sabinova a po troch rokoch don Peter Štellmach do Turína. Do komunity prichádzajú nové posily: zo Žiliny don Anton Červeň a zo štúdií v Jeruzaleme novokňaz don Vladimír Plášek.

Anton Červeň 

Narodil som sa na Orave, ale väčšinu života som prežil v Prešove, Košiciach, Bardejove, Banskej Bystrici, Žiline či Londýne. Učil som liturgiku a pastorálku vyše 20 rokov v rôznych seminároch na Slovensku. Občas zájdem do rádia Lumen a mojou špecialitou je „mužská spiritualita“. Neviem presne, čo budem robiť a ako zapadnem, ale jedno sa chcem naučiť – mať vás rád. Ak sa mi to podarí, bude to veľký úspech. Nevynikám nijakými extra charizmami, ale môžem pospovedať, odslúžiť sv. omšu a niekoho pred kostolom pozdraviť. Modlite sa, aby som s Božou pomocou bol užitočný.


Vladimír Plášek

Narodil som sa v Bratislave. Mám dve staršie sestry. Študoval som vyučovanie matematiky a fyziky. Mám rád hory, knihy a šport. V roku 2016 som zložil večné sľuby v Saleziánskej spoločnosti a v roku 2017 som prijal diakonskú vysviacku. Túžim ohlasovať Kristovu radostnú zvesť a spolu s druhými rásť v láske ku Kristovi a vo svätosti.

Obaja sa už tešia na stretnutie s vami!

 

Konferencia Nové svitanie – už túto sobotu!

Pozývame vás i tento rok na konferenciu pre každého – jednotlivcov i rodiny, deti, mladých i starších, hľadajúcich i tých, ktorí už našli. Prednášky, sväté omše, sviatosti, workshopy, modlitba chvál i uzdravenia, mariánska úcta i gréckokatolícka liturgia v závere konferencie – a to všetko na majestátnej a na pútnickú tradíciu bohatej Skalke pri Trenčíne.

Katolícka pútnická konferencia „Nové svitanie“ už má na Slovensku i v Čechách svojich priaznivcov. Konferencia určená pre všetkých vrátane detí, mladých, rodiny i starších sa už po šiesty raz koná na pútnickej Skalke pri Trenčíne. Jej tradičnou náplňou je slávenie svätých omší, prednášky a workshopy našich i zahraničných hostí, modlitba chvál i príhovoru, večerné modlitby za uzdravenie a iné. Nechýba hravý program pre deti ani dobrodružne ladený program pre mladých účastníkov. To všetko je naplnením vízie jej zakladateľa Mylesa Dempseyho, ktorý „stiahol nebo na zem“ už pred viac než tridsiatimi rokmi na mariánskom pútnickom mieste Walsingham v Anglicku. Práve tu sa totiž koná materská konferencia pod názvom „New Dawn“. Ponúknuť Cirkev v celej jej nádhere, oprášiť každý jej aspekt – liturgický, mariánsky, sviatostný, charizmatický – a ponúknuť ich svetu, ktorý Cirkev často považuje za polomŕtvu, nedynamickú či staromódnu nositeľku Ježišovho odkazu. Dubnickí farníci a členovia spoločenstiev, ktoré v našom meste žijú živú vieru, sa už niekoľko rokov podieľajú na organizácii konferencie. Je to tak i tento rok.

Tohtoročná konferencia sa koná v dňoch 14. – 18. júl 2018. Pozývame všetkých, ktorí túžia zažiť všetky bohatstvá Katolíckej cirkvi pod jednou strechou, utužiť svoj vzťah s Bohom v krásnej prírode alebo Mu odovzdať svoje trápenia či pochybnosti. Svedectvá o uzdravení vzťahov či tela, o nájdení viery na lúke pod starobylým kláštorom či v tichu kláštornej kaplnky i svedectvá kňazov o silných, dojímavých spovediach ľudí, ktorí sa rozhodli vrátiť sa k sviatostnému životu po Božom dotyku na konferencii, to všetko dáva tušiť krásu ovocia i v tento rok. Témou konferencie je verš z Lukášovho evanjelia – „Neboj sa, maličké stádo, lebo Vášmu otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo.“ (Lk 12, 32). Medzi hosťami privítame otca Brodeka, Michelle Moran – exprezidentku ICCRS, i otca Johna Baptistu Bashaboru, ktorý po prvý raz príde slúžiť na Slovensko.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Otec Bashobora

Otec Bashabora je skromný kňaz z africkej Ugandy, ktorý každoročne slúži i na konferencii vo Walsinghame. Jeho pokojný hlas pôsobí až prekvapujúco v porovnaní s mocou, s akou šíri Božie kráľovstvo. Na jeho príhovor sa udialo množstvo uzdravení, má mnoho darov, ktoré aktívne používa. Je tiež skvelým kazateľom a nazerateľom do ľudskej duše. No nielen tým je otec Bashabora výnimočným a vzácnym človekom. Jeho misijné dielo v rodnej Ugande, kde sa venuje opusteným deťom z ulíc, má rovnako veľkú, ak nie väčšiu hodnotu. Je zakladateľom početných nemocníc a sirotincov, osobne sa zaujíma o núdznych a znevýhodnených vo svojej krajine, je zakladateľom nadácie.  Veľmi sa tešíme, že ho počas šiesteho ročníka budeme môcť privítať na konferencii a stať sa svedkami jeho pokornej, no mocnej služby medzi nami.

Podrobné informácie o konferencii, možnostiach stravy, doprave, ubytovaní či iných veciach, ktoré vás zaujímajú, sa dočítate na stránke novesvitanie.sk. Tohtoročnou novinkou bude i ponuka občerstvenia od Daddy’s Café či zvýšený hygienický štandard, no i samostatný stan pre mamičky s deťmi a iné. Nechajte sa prekvapiť – tohtoročným programom, organizačnými novinkami i tým, čo pre vás náš milý Boh na Skalke pripravil.

(Peťa Babulíková, členka organizačného tímu konferencie)